BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

VJK diskusija: Obama vs McCain

Šį šeštadienį Visuomeninio jaunimo klubas (toliau – VJK) Užupyje surengė diskusiją apie JAV prezidento rinkimus. Susitikimo tikslas buvo visapusiškai palyginti respublikonų ir demokratų kandidatus. Barack‘ą Obamą ir John‘ą McCain‘ą lyginome dviem aspektais: ekonominės politikos bei užsienio politikos kontekste. Taip pat stengėmės nustatyti, kuris iš kandidatų būtų naudingesnis Lietuvai. Įdomumo dėlei prieš pradėdami diskusiją surengėme balsavimą – už kurį pretendentą į prezidentus mes balsuotume (nesiremdami jokiais kriterijais). Balsai pasiskirstė tolygiai.


JAV visuomenei vidaus politikos klausimai yra itin aktualūs šiuose rinkimuose. Dauguma žmonių yra nusivylę Bush‘o administracijos veiksmais šalies viduje, kurie privedė prie būsto paskolų krizės. Tad natūralu, jog didelė visuomenės dalis savo viltis sieja su B. Obama. Pastarasis pristatė ambicingą planą, turėsiantį sustiprinti šalies ekonomiką. „B. Obama ketina pritraukti 75 milijardus dolerių per mokesčių apkarpymus pensininkams, bedarbiams, dirbančioms šeimoms. Plane taip pat minimas 45 milijardų dolerių rezervas, kuris gali būti panaudotas tuo atveju, jei ekonomika ir toliau smuktų.“- teigia CNN,- „ B. Obama taip pat ketina visiškai panaikinti mokesčius pensininkams, gaunantiems mažiau nei 50 tūkst. dolerių per metus, smulkiesiems ir pradedantiesiems verslininkams. Kita vertus, kandidatas į prezidentus žada pakelti mokesčius daugiausiai uždirbantiems“. Tuo tarpu respublikonų kandidato planas kardinaliai skiriasi nuo demokratų. J. McCain‘as tikisi atgaivinti JAV ekonomiką per naujų darbo vietų sukūrimą. Todėl McCain‘as siūlo sumažinti korporacijų pelno mokesčius nuo 35% iki 25%. Be to, jis siūlo išlaikyti dabartinius investicijų ir pajamų mokesčius.

Antra sritis, kurioje verda įnirtingos diskusijos tarp pretendentų į prezidentus – užsienio politika. Bene labiausiai abiejų kandidatų nuomonės susikirto Irako klausimu. „Aš neketinu laikyti karių Irake nė minute ilgiau, nei yra būtina“ - pabrėžė J. McCain‘as. Kartu jis priduria, jog negali nustatyti tikslios karių išvedimo datos, nes JAV tikslas užtikrinti stabilią demokratiją Irake dar nėra pasiektas. J. McCain‘as taip pat pasisako už aktyvesnę Jungtinių Tautų veiklą Irake. Jis siūlo JT padėti rengti nacionalinius rinkimus 2009 metais. Tuo tarpu B. Obama nustatė tikslią karių išvedimo iš Irako datą – 2010 metų vasara. Iš kitos pusės, neseniai JAV valstybės sekretorė Condoleeza Rice paskelbė, jog Irako stabilizavimo klausimai sparčiai juda į priekį, ir kad jau prasidėjo vidinės diskusijos dėl baigtinio karių išvedimo iš Irako datos. Tokiu būdu vienas iš skambiausių B. Obamos argumentų, nukreiptų prieš J. McCain‘ą, faktiškai netenka turėto svorio. Demokratų kandidatas ketina derėtis su Sirija bei Iranu, siūlys šioms valstybėms prisidėti užtikrinant taiką regione.

Viena iš silpniausių B. Obamos vietų – santykių su Rusija strategijos neturėjimas. Tuo efektyviai naudojasi respublikonai, kurie aršiai kritikuoja Rusijos veiksmus Gruzijoje. J. McCain‘as yra pareiškęs, jog ketina pašalinti Rusiją iš Didžioji aštuoneto, neleisti jai įstoti i Pasaulio prekybos organizaciją (PPO) ir įvesti sankcijas Rusijos verslininkų atžvilgiu.

Visgi abu kandidatai kai kuriais klausimais sutaria – abu ketina toliau tęsti Kubos blokadą tol, kol ši šalis sutiks tapti demokratine valstybe. Tiek B. Obama, tiek J. McCain‘as remia Izraelį, teigdami, kad jei iškiltų reali grėsmė iš Irano – jie pradėtų karinę intervenciją.

Viena pagrindinių šios diskusijos minčių buvo įsitikinimas, jog B.Obamos ir J. McCain‘o politikos kursai turėtų skirtingą poveikį Lietuvai. B. Obama daugiau dėmesio skiria vidaus politikai, ketina sustiprinti JAV ekonominę galią. Iš esmės tai turėtų teigiamą poveikį Lietuvai, kadangi šių dienų ekonomika funkcionuoja globaliai. Mes matėme, kaip būsto paskolų krizė atsiliepė ir Lietuvoje, tad tikime, jog JAV ekonomikos pakilimas turėtų padėti atsitiesti ir Lietuvos ekonomikai. Kita vertus, turėjome nemažai abejonių dėl B. Obamos užsienio politikos nuostatų. Mums neatrodo, kad Irako padėtis yra stabili ir saugi, kad galima ramia galva šią šalį palikti. Teigiame, kad toks žingsnis priartintų Iraką prie žlugusios valstybės statuso, nes, tikėtina, į šalį sugrįžtų teroristinės grupuotės, kurios nuverstų silpną prodemokratišką Irako valdžią. Abejones kelia ir keistas abejingumas Rusijos atžvilgiu, ypatingai šių dienų kontekste, kuomet „meška bunda po žiemos miego“.

Visiškai priešingos yra respublikono J. McCain‘o pozicijos tarptautinės politikos klausimais. J. McCain‘o ekonominė politika yra nuosaikesnė, kiek primenanti G. W. Bush‘o modelį. Sunku prognuozuoti, kaip tokie J. McCain‘o siūlymai atsilieps JAV ekonomikai, bet kadangi nesame linkę į kardinalius pertvarkymus, labiau pritariame McCain‘ui. Panašaus VJK narių pritarimo sulaukė ir respublikonų kandidato užsienio politikos doktrina. Pritariame griežtesnei pozicijai Rusijos klausimu, kaip ir ilgesniam karių palikimui Irake. Matome ir neigiamų pusių – J. McCain‘as yra pernelyg prognozuojamas ir tiesmukas, tad Maskvai būsią lengviau identifikuoti „amžino priešo“ geopolitinius ėjimus. Visgi po pastarųjų įvykių Kaukaze manome, jog arogantiški ekspansionistiniai Rusijos veiksmai nebegali būti toleruojami. Tad renkantis tarp didesnės ekonominės naudos ir griežtesnės bei principingesnės JAV užsienio politikos, mes liekame respublikonų stovykloje. Tai parodė ir mūsų slapto balsavimo rezultatai – po diskusijos vienbalsiai nubalsuota už J. McCain‘o kandidatūrą.

Vilius

Rodyk draugams

Komentarai (9)

troy2008-09-10 09:47

Tikriausiai jau ne vienas pastebėjote bloguose vyraujančio fenomeno - ultramegaturbo VJK blogo populiarumą? Įdomumo dėlei pasižiūrėjau mėnesio populiariausius . Pirmame dvidešimtuke be konkurencijos šaunuoliai VJK. Užėjau į šį megaturboultra populiarųjį ir nustebau.. Nei vieno išsamaus straipsnio, kelios diskusijos, nei normalių karštų superdiskutuojančių komentarų, nei narių aktyvumo, nieko. Sudėti linkai į kitų, protingesnių autorių pateiktą info. Kažkoks fenomenas, stebuklas.

Ši organizacija apie save skelbia: Visuomeninio jaunimo klubas [VJK] – tai bendraminčių organizacija, vienijanti žmones, aktyviai besireiškiančius viešojoje erdvėje bei nevyriausybinių organizacijų veikloje.

Jaunimas - gerai, klubas - puiku, bet kur tas aktyvumas besireiškiant? Ar čia klubo "apgyvendinimas" blogas.lt ir narių, kurie niekur nerašo ir nesireiškia, įregistruoti tuščiais nikais, "įdarbinimas", kad nepamirštų kas kart prabalsuoti už naują "linkų rinkinuką"? Neperskaičiau nei vieno informatyvaus, argumentuoto, protingo, kvailo, nesvarbu kokio pasireiškimo. Organizacijos nariai nedalyvauja viešoje erdvėje, jie tiesiog ją naudoja savo asmeniniams savireklamos tikslams, kaip kokia primityvi bestuburė "šaika".

Yra blogas.lt "aktyviai besireiškiančių viešojoje erdvėje" blogų, kurie skelbia savo tiesas, argumentuotai, išsamiai, įdomiai, sulaukia išties daug skaitytojų bei blogerių dėmesio, diskusijų, palaikymo, kritikos. Visko. Bet jų reiškimąsis yra sąžiningas, doras, tikras. O ši "šaika" savo, galbūt gerus ketinimus, grindžia vaikiška metodika. Ir sukelia natūralią, tikrą, sąžiningą atmetimo reakciją.

Citata is subjetyvi blogo

Memelenderis2008-09-10 14:13

UŽ OBAMĄ.

Anonimas2008-09-10 15:33

Troy, jei tavo blog'as nera populiarus- nereikia dejuoti. Tai pernelyg lietuviska.

ENORCA2008-09-10 15:54

Ir emo aišku,kad VJK visada begėdiškai balsuojasi už save XD

Žiūrimumą tai prideda, bet kad jau mačiau, kad VJK tampa bendriniu blogosferos žodžius.

tad neVeJuoKinkim ;D

kazikox2008-09-10 17:50

Mane, jei atvirai, *ž***a tokie išsidirbinėjimai. Negi taip sunku normalią svetainę pasidaryti? Negi taip sunku suknistą forumą pasidaryti? Tiek žmonių balsuoja čia už tą klubą ir nėra nė vieno, kuris turėtų bent menkiausių php žinių?

Susirinkimo vietą mat rado.

Martynas2008-09-10 20:04

Jo, tikrai, baikit vieną sykį už save balsuoti, siaubas kažkoks. Eikit šikt, tiesą sakant.

Martynas2008-09-10 20:07

pasiginčyčiau labai rimtai šia tema, bet db to nedarysiu, dėl tų „patiko“ spaudinėjimų.

Aurimas [VJK]2008-09-10 20:48

Trumpai, anksciau jau buvo isdestyta viskas. Troy, jega, kad kritikuoji, bet stai kartu noretusi tave isvysti ir gyvai, tik klausimas ar butu imanoma :)? Plius del viesiosios erdves - klysti. Tarkime gali tiesiog uzbegti i balsas.lt rinktiniai tekstai ir ten panarses rasi. O gal tiesiog pateikti ir sarasiuka nariu :)?

nu nieko2008-09-10 20:58

as cia lbogo nematau, xebryte pasireklamuot nori. kas kitaip juos skaitys:D duokit jaunymui kelia, ka cia seniam leist toliau shuda malt

Rašyti komentarą

Tavo komentaras